Podsumowanie „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” Podsumowanie

26 lutego Jednostka Strzelecka 2036 im. O.P. AK "Błysk" w Paradyżu zorganizowała wspólnie z Fundacją Wolność i Demokracja po raz trzeci na szczeblu lokalnym wydarzenie "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Bieg w Paradyżu został zorganizowany w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" który został ustanowiony jako święto państwowe przez Sejm RP w 2011 roku. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego , którzy nie zgadzając się na pojałtański ład, z bronią w ręku walczyli o wolną i niepodległą Polskę z sowieckim okupantem. Ideą imprezy było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Bieg w Paradyżu odbywał się na dystansie 1963 m. Dystans nawiązuje do daty śmierci ostatniego partyzanta podziemia niepodległościowego , Józefa Franczaka ps. Lalek, który zginął 21 października 1963 roku, po 24-letniej działalności w konspiracji. Dodatkową atrakcją przygotowaną przez organizatorów była wycieczka dla osób nie biegnących , którzy zostali oprowadzeni przez miejscowych historyków Panią Krajewską i Pana Morawskiego po Miejscach Pamięci Historycznej znajdujących się na terenie Paradyża. Po biegu, dla uczestników została przygotowana salka dydaktyczna z prezentacjami portretów żołnierzy wyklętych , gdzie można było poszerzyć swoją wiedzę historyczną oraz wypić ciepłą herbatę lub kawę.

W trakcie trwania imprezy została przeprowadzona publiczna zbiórka pieniędzy na renowację pomnika Oddziału partyzanckiego AK "Błysk" który znajduje się na cmentarzu w Paradyżu. Za okazane wsparcie serdecznie dziękujemy.

Wydarzenie w Paradyżu zgromadziło ponad 200 uczestników z wielu okolicznych miejscowości, a także z poza powiatu opoczyńskiego. Uroku biegowi dodała obecność reprezentacji biegaczy z Ludowego Klubu Sportowego "FENIKS" z Opoczna,oraz stowarzyszenia patriotyczno – sportowego "Husaria" z Paradyża

Podsumowując chciałbym podziękować wszystkim Strzelcom z Jednostki w Paradyżu , oraz wszystkim osobom zaangażowanym, w organizację, za wysiłek który dołożyli żeby wydarzenie mogło się sprawnie odbyć.. Dziękujemy Proboszczowi Parafii pw. Przemienienia Pańskiego za możliwość przeprowadzenia zbiórki publicznej na terenie Sanktuarium w Paradyżu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w wydarzeniu organizowanym przez nas i liczymy na ponowne spotkanie w przyszłorocznej edycji którą Jednostka Strzelecka będzie chciała ponownie dla Państwa przygotować.