30.01.2016 Marsz ku pamięci Powstańców Styczniowych

            Tradycją stało się to że, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2036 im. O.P. AK "Błysk" z Paradyża co roku biorą udział w marszu upamiętniającym rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego z 1863 roku. W tym roku udział w marszu wzięła zaprzyjaźniona  Jednostka Strzelecka z Końskich.

            W tym roku na dzień marszu została wybrana sobota 30 stycznia. W godzinach porannych  strzelcy pobrali wyposażenie taktyczne i stawili się na odprawie przed marszowej . Na odprawie zostały przedstawione ogólne informacje dotyczące trasy  i celu przemarszu. Jak co roku końcowym punktem przemarszu został pomnik ku pamięci Powstańców Styczniowych, znajdujący się w okolicy miejscowości Rożenek koło rzeki "Czarnej".

            Sam przemarsz strzelcy pokonali w wydzielonych pododdziałach w szyku taktycznym, ćwicząc przemieszczanie się w terenie otwartym i leśnym. Po dotarciu na miejsce została wystawiona warta honorowa przy pomniku, a także zostały złożone symboliczne znicze. W chwilę zadumy wprowadziło zebranych  krótkie przemówienie dowódcy Jednostki Strzeleckiej w Paradyżu mł. insp. Marka Polinceusza dotyczące histori wybuchu Powstania Styczniowego z dnia 22 stycznia 1863 roku. Po oddaniu hołdu poległym minutą ciszy, strzelcy udali się w wcześniej sformowanych pododdziałach w drogę powrotną do szkoły w Paradyżu.

            Coroczne organizowanie marszu ku pamięci rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego traktujemy jako nasz obowiązek związany z podtrzymywaniem pamięci o tym ważnym wydarzeniu w historii naszego kraju, a także jako żywą lekcję historii dla młodzieży skupionej w szeregach naszej jednostki. W przyszłym roku ponownie będziemy podtrzymywali tę tradycję.

GALERIA:

Marsz- Powstanie Styczniowe 2016